sâmbătă, 25 iulie 2015

Sfântul Ambrozie de la Optina - fumatul slăbește sufletul, mărește și întărește patimile, întunecă mintea și distruge pe încetul sănătatea trupească

Un fumător înrăit din St. Petersburg, Alexie Ștefanovici Maiorov, a început într-o vreme să simtă consecințele vătămătoare ale fumatului asupra sănătății sale. Nenumăratele sfaturi și îndemnuri ale prietenilor lui s-au dovedit deșarte. În cele din urmă, în anul 1888, Alexie Ștefanovici a alergat la ajutorul starețului Ambrozie și, printr-o scrisoare, i-a cerut să-i arate modul în care ar putea lupta împotriva patimii sale.
În scrisoarea sa din data de 12 Octombrie 1888, Starețul Ambrozie i-a răspuns lui Alexie Maiorov următoarele:
„Îmi scrii că nu te poți lăsa de fumat. Dar ceea ce este cu neputință la om, este cu putință cu ajutorul lui Dumnezeu. Singurul lucru care trebuie de la tine, este să te hotărăști să te lași de fumat, de vreme ce recunoști că el îți pricinuiește vătămare și în suflet și în trup. Căci fumatul slăbește sufletul, mărește și întărește patimile, întunecă mintea și distruge pe încetul sănătatea trupească printr-o moarte lentă. În același timp, în suflet apar nervozitatea și melancolia ca niște consecințe ale fumatului.
Te sfătuiesc să folosești terapia duhovnicească pentru a lupta împotriva patimii tale. Să faci o spovedanie amănunțită a tuturor păcatelor tale pe care le-ai făcut de la vârsta de șapte ani și până astăzi și să te împărtășești cu Preacuratele Taine. În fiecare zi să citești, în picioare, unul sau mai multe capitole din Evanghelie. De îndată ce începe să se arate descurajarea și deznădejdea, să citești iarăși până ce va trece. Dacă iarăși va apărea, citește din nou din Sfânta Evanghelie. Sau, dacă vrei, mergi la un loc retras și fă 33 de metanii până la pământ, în amintirea vieții pământești a Domnului nostru și în cinstea Sfintei Treimi”.
De îndată ce Alexie Ștefanovici a primit scrisoarea, a citit-o și „a aprins o țigară”, așa cum mărturisește el însuși în însemnarea sa.
„Am început să fumez, dar am simțit dintr-o dată o înfricoșătoare durere de cap și un dezgust față de țigară. În acea seară nu am fumat. A doua zi, de patru ori am început să fumez mecanic, din obișnuință. Dar nu puteam trage fumul în piept deoarece mă cuprindea, de fiecare dată, o puternică durere de cap. Și astfel am tăiat fumatul cu lesnire.
În cei doi ani de dinainte de a-i scrie Starețului nu am putut să mă las de fumat, cu toate că m-am silit mult. Cu toate că sănătatea mea se înrăutățise mult, continuam să fumez în jur de 75 de țigări pe zi. Dar când am început să simt că sunt bolnav și neputincios să-mi dezrădăcinez patima, am ascultat sfaturile prietenilor mei și am scăpat la Starețul Ambrozie. I-am cerut cu smerită căință să se roage pentru mine.
Mai târziu, când am mers să-i mulțumesc, Părintele Ambrozie mi-a atins ușor cu bastonul său capul care mă durea, și din acea clipă nu am mai simțit nici un fel de durere de cap”.
Mărturie Athonită, Ediție trilunară a Sfintei Mănăstiri Xiropotamu, nr. 6

marți, 7 iulie 2015

Nu vrem megamoschee in Romania

-în Paris trăiesc peste 1,7 milioane de musulmani însă nimeni nu şi-a propus acolo ridicarea celei mai mari moschei din Europa. Nici la Londra unde trăiesc aproape 1 milion de musulmani sau la Amsterdam, Bruxelles, Stockholm, Marsilia şi Rotterdam unde populaţia islamică a depăşit 25%. Mai mult, în niciun mare oraş european comunitatea musulmană nu a primit terenuri gratuite de la guvernele naţionale!

-în Bucureşti avem deja, potrivit fostului ambasador turc, peste 20 de moschei care funcţionează oficial sau neoficial, în zonele Eroii Revoluţiei, Crângaşi, Militari, Colentina, etc Nu credem deci că Bucureştiul mai are nevoie de încă o moschee iar premierul Victor Ponta nu a organizat nicio dezbatere publică pe această temă, aşa cum ar fi fost firesc, şi nici nu a solicitat construirea unei biserici ortodoxe române la Ankara, în condiţii de reciprocitate.

Prim-ministrul României nu a făcut niciunul din aceste lucruri perfect normale, în schimb a atribuit comunităţii musulmane din România un teren imens nu în judeţul Constanţa, unde trăiesc marea majoritate a celor 67.300 de credincioşi musulmani din România, ci în Bucureşti, unde sunt doar zece mii de musulmani! Aşadar, moscheea din Bucureşti nu este destinată să deservească comunitatea turco-tătară comasată în zona Dobrogei. Fapt care ne ridică următoarele întrebări legitime: nu cumva moscheea e pregătită pentru musulmanii care vor fi direcţionaţi către România prin cotele impuse de Comisia Europeană? Nu cumva locul celor 5 milioane de români plecaţi în Occident va fi luat de milioanele de refugiaţi din nordul Africii şi Orient?

In anul 2015 musulmanii omoara crestinii zilnic in Egipt, pentru razboiul lor sfant, iar noi sa ii primim cu bratele deschise in tara noastra? A luptat degeaba Stefan cel Mare pentru apararea credintei noastre. Acum ne cotropesc prin cai legale. 

Constantin Brancoveanu impreuma cu cei patru fiii ai sai au fost decapitati pentru ca n-au renuntat la Credinta Noastra Crestina Ortodoxa! Iar necredinciosii politicieni romani din ziua de astazi, ce fac? ne aduc inapoi paganii in tara cu de-a sila? 

acum, in Turcia sub masca statului laic turc,persecuta celelalte minoritati. Patriarhia de Constantinopol avea pe la inceputul secolului trecut in jur de 5000 de proprietati. Pe la inceputul anilor '90 mai aveau numai in jur de 2000, iar acum mai au putin peste 400. De ce? Simplu, din cauza guvernului turc, care conditioneaza folosirea acestor proprietati de catre Patriarhie.Deci Patriarhia daca doreste sa-si foloseasca proprietatiile trebuie sa petitioneze guvernului Turciei pentru a primi aprobarea de a folosi proprietatea respectiva! La petitie nu vor primi niciun raspuns de la guvernul turc.In schimb dupa o vreme, Patriarhia primeste o instiintare de la guvernul Turciei, ca proprietatea respectiva le-a fost confiscata intrand in proprietatea guvernului, pentru ca, chipuriile nu a fost folosita!Pai cum s-o folosesc daca nu-mi dai aprobarea?Insa totul este facut intentionat asa, ca sa aiba motive neintemeiate si ilogice bineinteles, de a le confisca!.Asa s-au putut confisca din 1990 pana acuma, peste 1500 de proprietati ale Patriarhiei Ecumenice de la Constantinopol

.In plus Seminarul Telogic de la Halki, una dintre cele mai prestigioase scoli teologice Ortodoxe din lume, este inchis de catre autoritatiile turce din 1971 si nu se prea vad semne ca va fi redeschis candva in viitorul apropiat!

-si noi le dam teren de moschee la pagani 

-nu se acorda drepturi nimanui dintre minoritati in statele cu populatie preponderent islamica, pentru simplul motiv ca aceste tari ii doresc pe crestini afara de acolo! Le inchid scoliile, le inchid Bisericiile...
-Practic politicenii nostri prin acest gest arata ca sustin isis si islamismul fanatic in dauna ortodoxiei si a normalitatii. Politicieni arata ca nu sunt doar mafioti ci sustin si terorismul.
-Mor milioane de mucenici crestini in timpul nostru, si tu in loc sa-i conditionezi sa le atragi atentia,sa vb de tratamentul inegal, ce faci?Asta nu e partizanat ideologic cel putin?

Oare ce-ar spune Mihai Viteazul despre slugarnicia premierului Victor Ponta?
"Ostile păgîne pasă la hotare.
Mihai-Vodă sade la o masă mare.
Căpitanii-n juru-i beau, se veselesc,
Cînd deodată-n sală intră-un sol turcesc.
- Padisahul nostru m-a trimis la tine
Să-i plătesti tributul ce i se cuvine!...
Mihai-Vodă tace. Oaspeti, mare-mic,
Cu onor din teacă spedele-si ridic.
Luna varsă raze dulci si auroase,
Căpitanii-si scutur coamele pletoase.
Iat-acum se scoală Doamna-i tinerică
Rumenă, suavă ca o zambilică.
Sub hlamidă-i salta rotungioru-i sîn,
Crini si garofite pe-al ei chip se-ngîn,
Părul pe-a ei frunte joaca gratios,
Ochii cu tristete cat-acum în jos:
- Unde este timpul cel de altădată
Cînd Mihai Viteazul stia să se bată?
Cela ce-n primejdii stă si se gîndeste
Inamicii tării jugu-i pregăteste.
Pentru tron, mărire, dulcea-i sotioară
Gata-i să se ducă si-n locu-i să moară!
Doamne, tu ai dreptul s-o abandonezi,
Dar nu ai pe-acela plîngînd ca s-o vezi.
Du-te, mori in luptă, dulcele meu mire,
Că de nu esti vrednic, plec la mănăstire!
Atunci Mihai-Vodă se scoală deodată
Si spre sol întoarce fata-i gîndurată:
- Mergi si spune celui care te-a trimis
Că Mihai Viteazul ochii n-a închis.
Au voiesti pe tară biruri noi a pune?
Au vrei să iau pielea de pe Natiune?...
Padisahul vostru, fără de-ncongior
Vrea să nimicească p-acest brav popor.
Dar mai bine piară dacă i-a fost dat,
Decît cu rusine, mic si atîrnat!
Si zicînd aceasta, ia o bardă-n mînă,
Iute strînge-n juru-i armia română
Si cu ea de-a valma, făr' să zăbovească,
Sfarmă si respinge armia turcească.
Chiar si Sinan-Pasa, plin de umilinti,
A căzut în apă si-a pierdut doi dinti.
Iar Mihai Viteazul, după două ceasuri,
Naltă-o mănăstire si trei parastasuri!"
Mihai Viteazul si turcii
de George Topîrceanu

sâmbătă, 27 iunie 2015

Alte marturii despre ratacirile parintelui Arsenie Boca 2015

dau citate din acest videoclip,deci din ceea ce a zis p Anitulesei:




1. –s-a ajuns astazi sa se considere mormantul p Boca mai important decat mormantul Mantuitorului de la Ierusalim
2. –multe schisme si erezii au aparut datorita faptului ca preoti,ierarhi,sau simplii credinciosi au zis altceva,au predicat altceva decat invatatura de veacuri a Bisericii
3. p Anitulesei a consultat carti,a tinut cont de parintele lui duhovnic,de P Antim de la Bistrita,de p Arsenie Papacioc,de p Pimen
4. –fenomenul de la Prislop a aparut datorita credintei caldicele a romanilor,a dorintei de senzational,cauta minuni,semne…
5. –este promovat atat de mult la tv p Boca pt ca se castiga si multi bani in urma pelerinajelor si vanzarii de carti si datorita faptului ca p Boca e ca o manusa pt interesele ecumeniste si oculte mondiale ; massmedia loveste Biserica cand din stanga-o critica,cand din dreapta raspandind tot felul de erezii,rataciri,ecumenism…
6. –cei mai multi dintre cei care se duc la Prislop umbla nu dupa mantuire,ci dupa minuni,nu-i intereseaza pastrarea dreptei credinte ortodoxe, nu au o constiinta dogmatica a bisericii ortodoxe
7. –cauta mai mult miracole,minuni,icoane care plang, nu inteleg oamenii ca e mai important,te transforma sufleteste mai mult daca rabzi o boala decat daca te vindeci de ea; oamenii trebuie sa se roage si daca Dumnezeu vrea sa-I vindece de boli bine,daca nu sa-I ceara rabdare sa o duca pana la capat
8. –parintele Arsenie Boca,acest calugaras era posedat de diavolul mandriei inca de copil
9. – in cartea “Parintele Arsenie Boca - Marturia mea” de - Preot Petru Vamvulescu gasim la p 17:
“zicea p Boca(cand era copil):”eu sunt Zian si va voi duce la Hristos-asa” ii vorbea cica Duhul Sfant” ; la pagina 51 supne ca l-a vazut cineva imbatranit si p Boca ar fi zis “si sfintii mor”, adica “mare smerenie avea….”
10. Zice p Staniloae despre p Boca ca avea o siguranta de sine pe care el nu a avut-o niciodata
11. –d-na Lidia Staniloae zice de p Boca ca era bolnav de sine,nu primea sfat de la nimeni,de aceea p Staniloae nu a mai colaborat cu p Boca de la un moment dat

12. In cartea “alte marturii despre Arsenie Boca” la pagina 124 zice p Boca”ma cand mai zice cineva rau de preoti sa ma dai exemplu pe mine:nu beau,nu fumez… ” – el se considera un exemplu de preot adevarat
13. –la p 125: “un ucenic de-al p Boca cand s-a dus la Sambata l-a vazut pe p Boca urcat pe o masa si a zis: cand Dumnezeu o sa judece lumea eu o sa fiu de-a dreapta lui- deci p Boca era sigur de mantuirea lui ,avea o siguranta tipic sectara” ; pe de alta parte sfintii parinti pe patul de moarte nu stiau daca Dumnezeu o sa-I mantuiasca,aveau smerenie
14. – in cartea p Arsenie Boca marturia preotului Pantelimon la pagina 70 spune asa:: “sa stiti ca mai mult o sa va ajut dupa ce plec la Domnul decat acum” – el credea ca obligatoriu va fi sfant
15. –in cartea p Boca lasati-va in grija lui Dumnezeu d-na Marioara Steluta la p 68 face o marturie cutremuratoare,din care se vede o mandrie a p Boca iesita din comun : “azi trebuie sa fac o slujba speciala ca il scot pe Mitropolitul Balan din iad,ii ajung 25 de ani cat a stat acolo, ca l-a dezbracat de hainele preotesti pe p Iosif Trifa” - iata ca si Romania a avut un papa in Ardeal,p Boca care dadea indulgente; adica putea sa il lase in iad mai mult pe Mitropolitul Nicolae Balan,dar s-a gandit p Boca ca a stat destul in iad si ca il scoate el de acolo cand vrea el
16. Zice p Boca despre Ilarion Argatu ca e printre putinii de care se mai teme diavolul in ziua de azi- – 2 rataciti,se vede cat discernamant avea Arsenie Boca; [despre ratacirile lui Ilarion Argatu vorbesc Ieromonah Adrian Făgeţeanu si Ieromonah Mihail Stanciu in cartea “De ce caută omul contemporan semne, minuni şi vindecări paranormale”]
17. –despre ratacirile lui Iosif Trifa a scris parintele Grigore Cristescu profesor de catehetica la facultatea teologica din Sibiu in perioada interbelica
18. –exista o legatura intre ratacirile lui Boca,Iosit Trifa si Ilarion Argatu,Oastea Domnului…
19. in cartea p Arsenie Boca marturia preotului Pantelimon la pagina 66: “p Boca pacatele le spunea pe fata in public,dar tainele le spunea in pilde” – asa ceva nu se intalneste la nici un sfant al Bisericii ortodoxe
20. –zice Sfantul Ioan Scararul “diavolul slavei desarte pe cei inselati ii face prooroci”
21. –in cartea despre_inselare a sfantului Ignatie Briancianinov- sunt date multe exemple de pustnici si calugari care au ajuns in inselare demonica,chiar ii considerau oamenii prooroci,dar ei erau inselati de demoni

22. –exista si proorocii false,sau fabricate; proorocirea adevarata este un avertisment ,e facuta ca sa nu se implineasca ,noi nu credem in predestinatie,
23. –si baba Vanga a facut proorocii,si Nostradamus…proorocia nu e un criteriu de sfintenie
24. In obiectivul bratu la p 89 se spune urmatorul lucru: “in anul 1947 Arsenie Boca a vizitat-o pe mama lui Ion Antonescu si ii recomanda ca duhovnic pe Gala Galaction” care a fost mason; daca Arsenie Boca era vazator cu duhul cum de ii recomanda mamei lui Antonescu ca duhovnic un mason,un anatematizat. [BOR a dat anatemei Masoneria in 1937]
25. Din declaratiile lui Arsenie Boca date la securitate intelegem de ce Institutul Naţional pentru Studierea Holocaustului din România "Elie Wiesel" si-a dat acordul pt canonizarea lui Arsenie Boca: pt ca aceasta canonizare (fereasca Dumnezeu sa se intample) ar putea bloca canonizarea unor sfinti ca Ilie Lacatusu, Valeriu Gafencu,Mircea Vulcanescu,Ioan Ianolide …si alti legionari “considerati teroristi de catre Arsenie Boca, care zicea ca atarna pacate grele asupra lor” ,asa apare in “obiectivul bratu” la p 71 ; Ilie Lacatusu, Valeriu Gafencu, P Iustin Parvu,Adrian Fagetean,P Arsenie Papacioc …asupra lor atarna pacate grele ?
26. Arsenie Boca facea o confuzie intre ortodoxie si catolicism: 
-Nichifor Cranic a tradus pt Arsenie Boca “exercitii spirituale” ale lui ignatiu de loyola, deci se vede ca a studiuat teologie catolica, si se vede cata teologie ortodoxa stia P Boca daca zice ca : “greco-catolicii si ortodocsii sunt la fel” ; acelasi lucru este sa spui crezul cu filioque sau fara ?
-Arsenie Boca ii primea pe greco-catolici la spovedit si impartasit cu binecuvantarea mitropolitului Balan, fara trecerea lor la ortodoxie prin taina botezului 
[citez din Pidalion :"Sfantul Marcu al Efesului a zis aşa: Noi pentru nimică alta ne-am dezbinat de Latini, decât pentru că sunt, nu numai shismatici, ci şi eretici, pentru aceasta nici se cuvine măcar a ne uni cu dânşii. 
-nebotezaţi sunt Latinii, pentru că nu fac cele trei afundări şi scoateri, după apostoleasca predanisire
Deci latinii, şi ca nişte eretici botez nu pot da, pentru că au pierdut Darul cel începător desăvârşiri, şi pe lângă aceasta, au răsturnat şi apostolescul botezul acelor trei afundări" ]
-“marturii din tara fagarasului ” despre p Arsenie Boca: “se vorbeste despre unirea bisericilor,deci de ajungerea la sobornicitate , zice p Arsenie Boca: la sobornicitatea bisericii ajung cei ce renunta la confesionalitate”
-sau cum spune in”Cararea Imparatiei” la p 123:”cei care renunta la cearta confesionala”
-si in alta parte Arsenie Boca zice ca “Biserica ortodoxa si cea catolica sunt cele 2 strane ale aceeasi biserici”
-oare Ortodoxia este jumatate din Trupul lui Hristos ? nu-I soborniceasca Biserica ? –trebuie sa renunte la dogme,adica la confesionalitate ca sa ajunga intreaga ? – asta e ratacire cumplita, minimul dogmatic vor si ecumenistii
-cand Arsenie Boca vorbea impotriva ecumenismului nu se referea si la catolicism

-in sprijinul acestor afirmatii sta pictura de la Biserica Draganescu unde gasim pictati cu aureola de sfinti pe ereticii Ulfila si Francisc din Asisi, catedrala Sfanta Sofia alatui de pseudo-biserica de la Vatican
-de asemenea exista pictura cu Mantuitorul la cina cea de Taina,pictat parca ar fi fantoma ,pictura ezoterica interzisa de canoanele Bisericii si sfintii parinti
-in cartea preotului Pr. Petru Vamvulescu - Părintele Arsenie Boca Mărturia mea”, p 56: „parintele Arsenie Boca si-a ingaduit [nu Biserica a ingaduit ci el] sa-l picteze pe sfantul Francisc din Asisi”
[„In pustnicie, au ajuns, asemenea lui Malpas, la cea mai vartoasa inselare demonica Francisc de Assisi, Ignatiu de Loyola si alii nevoitori ai latinilor 
(Dupa caderea Bisericii de Apus de la cea din Rasarit), recunoscuti de ei ca sfinti. “Atunci cand Francisc a fost rapit la cer” spune scriitorul Vietii acestuia, “Dumnezeu Tatal, vazandu-l, S-a intrebat, fiind pentru o clipa in nedumerire: cui sa dea intaietate, Fiului Sau Celui dupa fire, sau fiului dupa har – Francisc”. Ce poate fi mai cumplit, mai had decat aceasta hula, ce poate fi mai intristator decat aceasta amagire !" Sursa: Sfantul Ignatie Briancianinov,"despre inselare",]
-ca sa fie canonizat Arsenie Boca ar trebui sa scoatem din calendar pe Sfantul Ignatie Briancianinov, pe sfantul Iustin Popovici[„Din unica si nedespartita Biserica a lui Hristos, in diferite timpuri, s-au desprins si s-au taiat ereticii si schismaticii, care au si incetat sa fie madulare ale Bisericii. Unii ca acestia au fost… romano-catolicii si protestantii si unitii si toata cealalta legiune eretica si schismatica. Ecumenismul e numele de obste pentru toate pseudo-crestinismele, pentru pseudo-bisericile Europei Apusene. In el se afla cu inima lor toate umanismele europene cu papismul in frunte, iar toate aceste pseudo-crestinisme, toate aceste pseudo-biserici nu sunt nimic altceva decit erezie peste erezie. Numele lor evanghelic de obste este acela de “pan-erezie” (erezie universala). De ce? Fiindca in cursul istoriei, felurite erezii tagaduiau sau denaturau anumite insusiri ale Dumnezeului-Om Hristos, in timp ce ereziile acestea europene indeparteaza pe Dumnezeul-Om in intregime si pun in locul Lui pe omul european. In aceasta privinta nu e nici o deosebire esentiala intre papism, protestantism, ecumenism si celelalte secte, al caror nume este “legiune”.”], pe Sfantul Ioan Iacob Hozevitul, pe Sfantul Paisie Aghioritul, cam pe toti sfintii secolului 20 canonizati de Biserica Ortodoxa, pt ca acesti sfinti spuneau cu totul altceva despre erezia catolica decat afirma Arsenie Boca
27.- spun unii ca fenomenul acesta de la Prislop intoarce lumea la credinta; dar la care credinta,credinta in Arsenie Boca ? – nu se intoarce lumea la credinta,ucenicii lui Boca l-au inlocuit pe Hristos cu Boca
-ucenicii lui Boca zic ca cine nu marturiseste ca Arsenie Boca e sfant e un hulitor,afon, dar cel care zice ca Boca e sfant poate calca in picioare adevarul Bisericii,dogmele...si se mantuieste, asa cred ei
-28. Arsenie Boca a fost atentionat de ereziile pictate la Draganescu de un ierarh de la patriarhie,care i-a zis sa stearga picturile ; si p Boca a zis :”sa stearga el daca nu-i convine,pt ca eu am pictat cu porunca de sus”- spune in cartea lui Vamvulescu – se vede clar ca Arsenie Boca era bolnav de sine si ratacit, nu facea ascultare de nimeni
-29. Cine era duhovnicul lui Boca ca nimeni,nici macar el,nu mentioneaza nimic; cu cine se consulta el in privinta vedeniilor sale,a ideilor sale ?- daca se considera sfant nu avea nevoie de indrumator...poate se sfatuia cu calugarul acela de la Athos , cand a fost la muntele Athos zice Boca ca l-a luat Maica Domnului de mana si l-a predat unui calugar care a trait cu 200 de ani in urma,si acest catugar cica l-a initiat pe Boca si i-a dat darul inainte-vederii [se spune in marturii din Tara Fagarasului,p 15] – de fapt nu s-a intalnit Boca cu Maica Domnului si cu un calugar ci cu necuratul
-30. Se spune ca pictura lui Boca a fost facuta prin descoperire de sus ; cand l-a pictat pe Iisus ca Arhiereu s-a pictat pe el, l-a pictat pe Hristos dupa chipul lui Arsenie Boca; cand l-a pictat pe sfantul Ioan Botezatorul- se poate spune ca e cel mai reusit autoportret al lui Boca cand era in tinerete, l-a pictat pe Paisie de la Neamt si e portretul lui Boca cum arata la batranete; pai daca picta cu duhul,se vedea pe el,se picta pe el ?- asta arata clar ca era bolnav de sine
-31. spunea p Antim de la Bistrita de un parinte care a gasit la Sambata cateva sute de carti de magie despre care spunea p Teofil ca apartineau lui Arsenie Boca

32. in cartea „parintele arsenie boca in atentia politiei politice din romania” la p 91 spune p Boca : „ma preocupa mistica comparata a mai multor religii superioare , ca sa vad prin propria experienta cat se intinde sfera vointei in domeniul vietii sufletesti si biologice” – cum a experimentat el ca preot ortodox mistica religiilor superioare ? – inseamna ca s-a ocupat cu necuratul
33. –in cartea „p Arsenie Boca lasati-ma in grija lui Dumnezeu ” la p 137 d-na Dorina Constanta povesteste cum l-a cunoscut pe P Boca in 1974: „p Boca cand a vazut-o ia zis te cheama cu A,cu D si cu C- parca era ghicitoare Arsenie Boca,vrajitoare tiganca”; pt ca Dorina Constanta se temea ca nu cumva el sa fie excroc si sa-i ia banii,p Boca i-ar fi zis ca are in buzunarul drept 10 lei, a ghicit- unde se intalnesc la sfintii parinti astfel de exchibitii,fachirisme ?- nicaieri; p Boca ia vorbit si dintr-o data a spus acum nu ma atinge,asteapta putin , s-a lasat pe spate ,a dobandit o paloare ca de mort, a vibrat putin,si Dorina Constanta a crezut ca a lesinat ,dupa care si-a revenit Boca, a suras si a zis :”am avut putina treaba- se gandise la maica Zamfira...”, si zice Dorina Constanta ca era convinsa ca p Boca stapanea tehnica teleportarii
34. l-a intrebat p Anitulesei pe preasfintitul Pimen daca P Boca se ocupa cu vrajitoria si p Pimen a zis vezi ca stii,nu vezi ce ochi are ; zice preasfintitul Pimen ca atunci cand era el calugar la Neamt un alt calugar aducea de la p Boca carti de hipnoza, si asta zice si p Arsenie Papacioc ca te ametea te cap,ca a incercat p Boca sa il hipnotizeze,s-a uitat la el cu ochii lui albastrii,
-35. P Boca a fost dezgropat si nu s-au gasit moaste,in schimb ucenicii lui au luat apa din mormantul si au amestecat-o cu aghiasma, ca sa o bea
-36. Din toate acestea se vede clar ca ideile si vedeniile lui Arsenie Boca erau de la draci
37. minuni si vindecari se fac si la secta bahai,la medjugorje...astea nu sunt criterii de sfintenie; p Boca nu a avut smerenie si dreapta credinta ; se spune ca la mormantul lui Boca de la Prislop se aprinde un foc,dar acela nu e focul credintei ci focul iadului,din nefericire.
38. nu l-a Boca e sfintenie ci la Sfantul Ioan de la Prislop, poate de aceea unele minuni si vindecari care se intampla la Prislop sunt din milostivirea Sfantului Ioan de la Prislop fata de acei oameni naivi,creduli care umbla dupa minuni.; care mai bine se roaga sa-l ierte Dumnezeu pe p Boca ca multe rataciri a raspandit.

luni, 22 iunie 2015

Comunicat. Mitropolitul Pireului:yoga demonica este incompatibilă cu credința creștină ortodoxă

Pireu, 19 iunie 2015

COMUNICAT

Înaltpreasfințitul Mitropolit al Pireului a trimis următorul comunicat privitor la yoga hinduistă și ocultistă, cu scopul de a se citi duminică, 21 iunie, în bisericile Mitropoliei Pireului.



Preaiubiți frați și fii întru Hristos,



Respectând întru totul libertatea religioasă, care în Grecia este garantată constituțional, dar în același timp având conștiința răspunderii noastre pastorale de a evita crearea unui climat de sincretism religios, dat fiind că recent a fost consacrată de către Organizația Națiunilor Unite ”Ziua Mondială Yoga” pe data de 21 iunie a fiecărui an, și că, în același timp, Sfântul Sinod al Bisericii Greciei a emis un comunicat pe această temă care amintește pliromei creștine că ”yoga reprezintă un capitol fundamental al religiei hinduiste, prezintă o varietate de școli, ramuri, aplicații și tendințe, și NU CONSTITUIE o simplă metodă de gimnastică și, prin urmare, yoga este întru totul incompatibilă cu credința noastră creștină ortodoxă și nu își are locul în viața creștinilor”, Sfânta Mitropolie a Pireului, având în vedere că în granițele ei geografice există centre yoga, precizează în plus că:

Etimologic, yoga provine de la sanscritul yuj, care înseamnă ”cuplare” și ”unire” a omului cu impersonalul Unu Absolut al hinduismului și al religiilor orientale. Prin urmare, yoga nu este o simplă și nevinovată metodă de relaxare, nu este un mod de eliminare a stresului, nici o metodă de tonifiere a trupului, așa cum i se face reclamă, ci un stadiu al meditației hinduiste legat de teoria anticreștină a metempsihozei și de divinitățile demonice Vishnu, Krishna și Shiva. Recent, agențiile internaționale de știri au anunțat întreaga lume că în India a avut loc o jertfă umană prin decapitarea unui copil de cinci ani închinat demonicei pseudo-zeițe Kali a panteonului hinduist. De asemenea, în mult încercatul Nepal hinduist, cu câteva zile înainte de cutremurul catastrofal de 7,8 grade pe scara Richter, a avut loc o fărădelege religioasă de neconceput, au fost înjunghiate 250.000 de animale ca jertfe aduse pseudo-zeilor hinduși, care sunt demoni.

În diferitele școli yoga constatăm dependența nemijlocită a practicanților de învățătorul hinduist (guru sau yogi), care îi îndrumă și le schimbă numele creștin ortodox. Diferitele tehnici yoga nu au nici o legătură cu știința, ci dimpotrivă, prezintă caracteristicile unei magii. Practicarea yogăi ascunde pericole sufletești și trupești.
”Noua Eră a Vărsătorului”, care acționează împotriva Bisericii celei Una, Sfinte, Universale și Apostolice, Ortodoxia noastră, copleșește țara noastră prin promovarea yoga, ca să ducă în înșelare prin dogma demonică potrivit căreia toate religiile sunt căi identice care conduc către același scop.

III. În diferitele stadii yoga, practicantul părăsește orice acțiune, dorință și mișcare prin anumite practici demonice. Astfel, se izolează de lumea exterioară, crede că se adâncește în propria sa lume interioară și încearcă să înlăture orice altă senzație. Deși în primele stadii, practicantul demonicei yoga păstrează anumite elemente de conștiență, în ultimele stadii își pierde conștiința de sine, nu mai are nici percepții de culoare, miros, sunet sau tactile, nu se mai percepe nici pe sine însuși, nici pe altcineva. Această inexistență și afazie este considerată de yoga ”mântuire”. Pe durata exercițiilor, practicantul poate cunoaște fenomene paranormale de origine demonică, precum telepatia, meteorismul, comunicarea cu duhuri rele etc. Toate acestea adeveresc că domeniile parapsihologiei, ale metodei yoga și, în general, ale feluritelor forme de meditație, care se sprijină unele pe altele, își au bazele în ocultism, adică în demonism.

Îi chemăm pe creștinii ortodocși, și mai ales pe tineri, să se împotrivească comandamentelor ideologice ale Noii Ordini a Lucrurilor, să se integreze în parohia lor și să stea în preajma preoților lor, pentru a cunoaște nevoința și spiritualitatea ortodoxă.

Practicarea yogăi este pentru creștinii ortodocși incompatibilă cu învățătura și dogmele credinței noastre, întrucât este o negare a credinței creștine, este blasfemie împotriva Duhului Sfânt și conduce la demonism.


Cu binecuvântări părintești,

MITROPOLITUL PIREULUI

+ SERAFIM